image

PeyamaKurd- 12 Eylül askeri darbesinin sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davada, Yargıtay Başsavcılığı, ‘darbecilerin rütbelerinin sökülmesi ve bu rütbelerden dolayı kazandıkları mal varlıklarına el konulması’ yönünde görüş bildirdi. 

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’ya dair yeniden yapılan yargılamada çıkan karara itiraz edilmesi üzerine dosyanın gönderildiği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görüşünü açıkladı.

Yargıtay, Evren ve Şahinkaya’nın ölmesi sebebi ile mirasçılarının kullandığı bütün hakların alınması gerektiği gerekçesiyle yerel mahkeme kararının bozulmasını talep etti.

Yargıtay’ın bozma kararından sonra 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dava Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmüştü. Mahkeme, 12 Nisan 2019 tarihli kararında sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan kamu davasının “ölüm nedeniyle” ortadan kaldırılmasına, sanıkların rütbelerinin sökülmesi ve mal varlıklarına el konulmasına yer olmadığına karar vermişti.

Mahkemenin bu kararını, Cumhurbaşkanlığı vekili, TBMM Başkanlığı vekili dahil birçok katılan vekili temyiz etti. Temyiz üzerine dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. 

Başsavcılık dosyaya ilişkin tebliğnamesini hazırlayarak kararı verecek daire olan Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne iletti. 9 Şubat tarihli tebliğnamede, sanıkların ölümü gerekçesiyle verilen davanın düşmesine ilişkin kararda bir isabetsizlik görülmediğinden, onanması talep edildi.

Tebliğnamede, mahkemenin ilk kararında sanıkları müebbet hapis cezası ile cezalandırdığı, kamu hizmetinden yasaklanmalarına ve haklarında Askeri Ceza Kanunu uyarınca 30 ve 31. maddelerinin (rütbelerinin sökülmesi) uygulanmasına karar verildiği hatırlatıldı:

 “Başka bir deyişle sanıklar Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarılmış, ilişikleri kesilmiş general rütbesinde olan sanıkların bu rütbeleri alınarak er statüsüne düşürülmüştür. Bunun neticesi ise; 1632 Sayılı Kanun’un (Askeri Ceza Kanunu) 31. Maddesi’nde düzenlenmiştir.

Yargıtay, 12 Eylül davasında haklarında verilen müebbet hapis cezası kesinleşmeden ölen Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın mirasçılarının kullandığı bütün hakların alınması gerektiği gerekçesiyle yerel mahkeme kararının bozulmasını talep etti.

Başsavcılık mütalaasında hayatını kaybeden Evren ve Şahinkaya’nın mirasçılarının da ‘maaş, ikramiye, orduevinden istifade, koruma’ gibi haklardan yararlanamayacağı da belirtildi.

Tebliğname, dosyada nihai kararı verecek olan Yargıtay 16. Ceza Dares’ne gönderildi.

Kenan Evren 9 Mayıs 2015, Tahsin Şahinkaya ise 9 Temmuz 2015’de öldü.