image

PeyamaKurd - Avrupa ve ABD'de savaşın başladığı günden bu yana enerji krizi ve fiyat artışları devam ederken, WSJ haberinde, "Rusya yaptırımları yüzünden enerji fiyatlarının şahlanışı altında Avrupa ekonomileri çatırdıyor" sözlerine yer verildi.

Küresel enerji piyasalarına dair bir analizde bulunan The Wall Street Journal, Rusya'ya benzeri görülmemiş yaptırımlar uygulama konusunda ABD'nin peşine takılan Avrupa'nın, enerjinin neredeyse tamamını ithal ettiğinden, ABD'den daha zor durumda olduğuna vurgu yaptı.

WSJ'nin yayımladığı haberde, Avrupa'nın enerji fiyatları yüzünden kalıcılaşan yüksek enflasyon ve ekonomik durgunluk girdabına sürüklendiği uyarısında bulunuldu.

Enerjideki fiyatlar Rusya yaptırımları ile giderek tırmandı!

The Wall Street Journal (WSJ), Batı'nın Ukrayna gerekçesiyle Rusya'ya benzeri görülmemiş yaptırımlar uygulamasının rekor düzeyde yükselen enerji fiyatlarının normalleşmesi ihtimalini azalttığını belirterek, bunun küresel ekonomik büyümeyi vuracağını, özellikle de büyük enerji ithalatçısı Avrupa'nın yara alacağını ileri sürdü.

Ayrıca yayımlanan haberin devamında küresel enerji fiyatlarının ilkin 2021'de pandemiden çıkış sürecinde, ardından Rusya'nın Ukrayna operasyonuna Batı'nın en ağır yaptırımlarla karşılık vermesiyle tırmandığını, zira en büyük ihracatçılardan birinden petrol ve doğalgaz tedarik edilemeyeceği endişesinin doğduğu anımsatıldı.

Öte yandan gazeteye açıklamalarda bulunan Shell CEO'su Ben van Beurden "Yüksek enerji fiyatlarının beraberinde getirdiği tüm zorlukların farkındayız. Geçinmek çok pahalılaştı. Bu, çok sayıda insan için ıstırap verici" sözlerine yer verdi.