image

PeyamaKurd - ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türkiye-ABD ilişkileri hakkında dikkat çekici bir analiz hazırladı.

WSJ, “F-16 satışı ABD-Türkiye ilişkisini yumuşatabilir fakat Rusya ile gerilim araya giriyor” başlığıyla hazırladığı analizde, ABD Kongre mensuplarının, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rus lider Vladimir Putin ile olan yakınlığından rahatsız olduğuna vurgu yaptı.

Gazete, Erdoğan ile Putin arasındaki yakınlık dolayısıyla ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş jeti satmasına engel olunabileceğine dikkat çekerek, ““Biden yönetimi Türkiye’nin F-16 satın almasına sıcak bakarken Ankara’da yetkililer bu hamlenin iki ülke arasındaki ilişkiyi düzeltebileceğini söyledi” yorumunu yaptı.

Gazeteye konuşan üst düzey Türk yetkililer, bu anlaşmanın ABD ile olan ilişkileri kurtarabileceği yorumunu yaparken, uzmanlar ise Washington’ın F-16 satışına engel koymasının Ankara’yı Moskova’ya yakınlaştıracağı konusunda uyarıda bulundu.

Biden yönetimi, henüz F-16 anlaşmasına destek vermedi!

WSJ ayrıca, F-16 anlaşması ile ilgili Biden ve Kongre’nin konumuna dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu:

“Biden yönetimi henüz F-16 anlaşmasına destek olunacağına dair bir işaret vermedi. ABD silah ihracat kontrol yasaları, Biden yönetiminin Kongre’yi bilgilendirmesini zorunlu tutuyor. Kongre bu öneriyi değerlendirebilir ya da engelleyebilir. Biden yönetimi henüz resmi olarak Kongre’yi bu teklif ile ilgili bilgilendirmedi.”

Yunan lobisi anlaşmaya karşı!

Gazetede, özellikle Yunan lobisinin ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a bir mektup yazarak şikayette bulunduğunun hatırlatılması yapıldı.

Cumhuriyetçi siyasetçi Nicole Malliotakis, “Bizim endişemiz eğer Türkiye’ye askeri ekipman verirsek, bunu Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunan adalarına doğru agresif bir tutumda kullanmaya devam etmeleri. Biz fikri mülkiyeti bize ait olan bir şeyin Rusya ile paylaşılmasından endişe ediyoruz. Türkiye birçok açıdan bir düşman gibi davranıyor” dedi.

Öte yandan gazeteye konuşan uzmanlar ve yetkililer, Türkiye’nin F-16 satın alamaması durumunda bunun Türkiye’yi cezalandırmak anlamına gelebileceğini söyledi.