image

PeyamaKurd - Washington yönetimi ile Erivan hükümeti arasında bir nükleer anlaşmanın sağlandığı açıklandı.

Ortak bir görüşme gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, ABD-Ermenistan arasında Stratejik Sivil Nükleer İşbirliğine ilişkin Mutabakat Zaptı’NI (MOU) imzaladı.

"Stratejik diyaloğu yeniden başlatacağız"

Atılan imzalar sonrası açıklamada bulunan Bakan Blinken şu ifadelere yer verdi:

"Bu toplantıların büyük bir amacı, ABD ve Ermenistan arasında işbirliğini ve işbirliği alanlarını sürdürmek için ilişkilerimizi derinleştirmeye ve güçlendirmeye devam edebileceğimiz stratejik diyaloğu yeniden başlatmaktır. Şimdi bunu yapabildiğimiz için çok mutluyuz."

Yapılan görüşmelerde ABD ve Ermenistan arasında MOU’nun imzalaması hakkında değerlendirmelerde bulunan Blinken, "Bu, ABD ve Ermenistan'a yeni işbirliği yolları açmaktadır. Bence aramızdaki ikili ilişkiyi de çok güçlendiriyor” dedi.

Ayrıca anlaşma ile ilgili açıklamalarda bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan şu sözleri kullandı:

"ABD'nin reformlarımızı destekleme çabalarını ve Ermenistan enerji sektörünü geliştirme desteğini takdir ediyoruz. Burada Sivil Nükleer İşbirliğimize yönelik mutabakat zaptını imzalamaktan gurur duyuyorum. Ayrıca, bölgemizde barış ve istikrarı hedefleyen ortaklığımızda, ABD'nin önemli rolünü vurgulamak istiyorum."