image

PeyamaKurd- ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, ABD istihbaratının coronavirüs (Covid-19) salgının küresel bir "pandemi" olacağını bildiğini bunu Beyaz Saray ve Trump'a söylediği ancak hükümetin gerekli önlemleri almadığını belirtti.

Gazetenin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD istihbaratının ocak ve şubat ayındaki raporlarında, hem Trump yönetimini hem de Kongre'yi, Çin'de görülen coronavirüs konusunda uyardığı iddia edildi.

Washington Post  haberinde kaynakların raporlarda virüsün ne zaman ABD'ye ulaşacağı konusunda bir tahminde bulunmadığı ancak, Çin'deki salgının gerçek boyutunun saklandığı ve yakında bir "pandemi" halini alacağının belirtildiği aktarıldı.

Trump ve Kongre üyeleri durumu ciddiye almadı

Gazete, "Sürekli gelen raporlara rağmen, Trump, virüsün ABD'ye yönelik tehdidini küçük görmeye devam etti. Aynı şekilde Kongre üyeleri de Covid-19 bu ay başında ülkede ciddi bir hal alana kadar, bu durumu önemsemedi" ifadesine yer verildi.

Beyaz Saray’dan tepki: Saçma ve gayrimeşru

Haberi hakkında CIA ve Ulusal İstihbarat Ofisinden herhangi bir açıklama yapılmazken Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Hogan Gidley ise haberi saçma ve gayrimeşru bularak şu ifadeleri kullandı:

"Medya ve Demokratlar sadece saçma ve gayrimeşru bir azil sürecine odaklanırken, Başkan Trump, Amerikan halkının sağlığını, varlığını ve güvenliğini korumak için tarihi, agresif önlemler almıştı. Adı açıklanmayan korkak kaynakların tarihi yeniden yazmaya çalışması, mide bulandırıcı, aşağılık ve utanç vericidir."

Dünya Sağlık Örgütü, 11 Mart'ta yeni tip coronavirüsün pandemi (salgın) olarak nitelendirilebileceğini duyurmuştu.