image

PeyamaKurd - İsrail ile Filistin arasında gerilim ve çatışma sürerken, Washington Post gazetesinde Ishaan Tharoor imzasıyla, "Biden'ın duruşuna rağmen, ABD'nin İsrail tartışmasının yönü değişiyor" başlıklı bir analiz yayımlandı.

Paylaşılan analizde, ABD Başkanı Joe Biden'ın son dönemde Filistin ve İsrail'de yaşanan gerilimi ele alma şeklinin tüm taraflardan tepki çektiği belirtilerek, Biden yönetiminin dış politikasının böyle bir gerginliğe hazır olmadığı vurgulandı.

Demokrat Parti içinde çatlak büyüyor

İsrail ve Filistin arasındaki tavrı nedeniyle Demokrat Parti içindeki "çatlağın" büyüdüğünün altı çizilen analizde, ABD'nin önde gelen Müslüman-Amerikan kuruluşlarının da Biden'ın dün düzenlediği "Ramazan Bayramı" programını boykot ettiği hatırlatıldı.

Analizde, joe Biden'ın açıklamalarında, bir taraftan gerginliği azaltma çağrısı yaparken bir taraftan da "meşru müdafaa" hakkı diyerek İsrail'i savunduğu belirtilerek, ABD'nin BM Güvenlik Konseyindeki ateşkes çağrısını da veto ettiği belirtildi.

İsrail hava saldırılarından Gazze'de yaşamını yitiren sivillerin sayısının 200'e yaklaştığı ifade edilen analizde, "Washington'da Filistin'e destek sesleri Kongre'de her geçen gün daha da yükseliyor" denildi.

Washington'dan İsrial'e suçlama

Öte yandan Bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders'ın cuma günü The New York Times gazetesinde yayımlanan ve Filistin halkına destek verdiği makalesinin oldukça ses getirdiğine de değinildi.

Ayrıca analizde, Sanders'ın daha önce Filistinlileri savunmakta yalnız kaldığı belirtilerek şu değerlendirmeye yer verildi:

"Artık Sanders yalnız değil. Aralarında katı İsrail yanlılarının da olduğu İsrail yanlısı siyasetçiler bile İsrail'in Gazze saldırılarındaki sivil kayıplarından duydukları memnuniyetsizliği yansıtan açıklamalar yayımladı. Bazıları ise daha sert çıkarak İsrail'i Washington için tabu bir sözcük olan 'apartheid rejimi' olmakla suçladı." ifadelerine yer verildi.