image

PeyamaKurd - Silahlı saldırıların yoğun olarak yaşandığı ABD'de protesto gösterileri gerçekleşti. Washington'da yapılan görüşmede binler katıldı.

Son dönemde artan silahlı şiddet olaylarının ardından ABD'nin başkenti Washington DC'de binlerce kişi, silah reformu düzenlemeleri yapılması için gösteri yaptı.

Washington'da 2018'de 17 kişinin yaşamını yitirdiği okul saldırısının ardından Florida'nın Parkland kentinde kurulan "March for Our Lives (Hayatlarımız için Yürüyün)" isimli sivil toplum kuruluşu tarafından gerçekleştirilen gösteriye binlerce kişi katıldı.

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, programda yaptığı konuşmada silahlı şiddet olaylarının son bulması ve Kongrenin bunun için adım atması çağrısında bulundu.

Gösteriye, 14 Mayıs'ta New York'un Buffalo kentinde bir süpermarkette düzenlenen ırkçı saldırının kurbanlarının aileleri de katıldı.

ABD'de, 14 Mayıs'ta Buffalo'daki bir süpermarketteki ırkçı silahlı saldırıda 10 kişinin, 24 Mayıs'ta da Teksas'ın Uvalde kasabasındaki bir okuldaki saldırıda ise 19 öğrenci ve 2 öğretmenin öldürülmesinin ardından, "silah reformu" tartışmaları alevlenmişti.