image

PeyamaKurd -ABD ve Irak ile ilgili ikili ilişkilere yönelik açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak ile stratejik müzakerelerin önümüzdeki ay başlayacağını ifade etti.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak ile stratejik müzakerelerin önümüzdeki ay başlayacağı ve müzakerelerin nasıl gerçekleşeceğinin açıklanacağını duyurdu.

Bakanlığın yayımladığı açıklamada, 2008 yılında ABD ile Irak arasında varılan stratejik anlaşma çerçevesinde müzakerelerin başlayacağı ifade edilirken, müzakerelerin video konferans yoluyla olacağı kaydedildi. Müzakerelerin 7 Nisan’da başlayacağı kaydedildi.

Ayrıca Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Nisanda Irak hükümeti ile Stratejik Diyaloğumuzu yenilemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu, güvenlikten kültür, ticaret ve iklime kadar birçok alanda ortak çıkarlarımızı tartışmak için önemli bir fırsat olacak" ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan daha önce yapılan toplantılarda, Irak'taki koalisyon kuvvetlerinin tek amacının, IŞİD'in yeniden yapılanmasının engellenmesinin sağlanması için Irak kuvvetlerini eğitmek ve onlara danışmanlık yapmak olduğunun vurgulanacağını aktaran Psaki, "ABD, Irak'ın egemenliğine bağlıdır. İki ülke arasındaki Stratejik Çerçeve Anlaşmada belirlenen gelecek ortaklığımız konusunda Iraklı liderler ile önemli görüşmeler yapmayı dört gözle bekliyoruz" değerlendirmesinde bulunmuştu.