image

PeyamaKurd - Gelecek Partili Selim Temurci, 53 kişinin ölümüne neden olan Kobani olaylarını tetikleyen ve halka sokağa çıkın talimatını veren kişinin Selahattin Demirtaş olduğunu savunarak, Demirtaş’ın halktan özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Demirtaş’ın “Devran” adlı kitabından tiyatroya uyarlanan oyununu izlemeye gidenler hakkında yapılan yorum ve eleştirilere ilişkin konuşan Temurci şu sözleri dile getirdi: 

“Şimdi birileri Selahattin Demirtaş'tan bir barış güvercini ortaya çıkartmaya çalışıyor. Ben şöyle bir tasnif yapayım. Şu anda bu mesele yargıda. Suçsuz yere bir saat bile herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının içeride kalmasına asla gönlümüz razı değil. Ama sahte lider oluşturma gayretlerine de tepkimizi mutlaka ortaya koymamız lazım. Yargının vereceği karar başımız gözümüz üstündedir.

Ama dertlerimiz var. Diyarbakır'da, Mardin'de birçok yerde hendekler kazıldığında, oradaki insanlar evini barkını kaybettiklerinde, onlara arkadaşlarıyla birlikte yardım eden bir kardeşinizim. Kürt vatandaşlarımız orada niye o hale geldiler bunu çok iyi biliyoruz.”