image

PeyamaKurd - Venezuela'da halk, Ulusal Kurucu Meclis seçimi için bugün sandık başına gidiyor.

Venezuela'da en son 2015'te yapılan parlamento seçimlerinin ardından muhaliflerin çoğunluğu oluşturduğu Ulusal Meclis (AN) için halk, 2021-2026 yıllarında görev yapacak milletvekillerini seçmek üzere bügün sandık başına gidiyor.

Bugün gerçekleştirilecek seçimde 18 bin 976 bölgesel aday ve 35 bin 438 sektörel aday yarışacak. Seçim sonucunda bölgesel düzeyden gelen 364 temsilci ve sektörel düzeyden gelen 173 temsilci ile 8 yerli temsilcisinin katılımıyla 545 üyeli bir meclis oluşturulacak.

“Muhalefet seçimi boykot edecek”

Ülkede 23 Ocak 2019'da kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini alan muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, seçimleri "hileli" ilan ederek boykot edeceklerini duyurdu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhalefetin parlamento seçimlerini kazanması halinde devlet başkanlığı görevini bırakacağını ilan edip muhalif partileri seçimlere katılmaya davet etmesine rağmen muhalefet, Maduro'nun talebine olumsuz yanıt verdi.

Destekçileriyle bir araya gelen muhalif Guaido, seçim sonuçlarının uluslararası toplum tarafından tanınmayacağının öne sürerek "Hiçbir güvenirliği olmayan bu seçim saçmalıktan öte bir şey değildir. Bu süreç kabul edilmeyecek, bu nedenle sadece Venezuelalıların mücadelesi ulusal parlamentoda tanınacak." ifadelerini kullandı.