image

PeyamaKurd - İtalya’da bir dizi görüşmeler yapan Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkan Riyad Derar ve DSM Yürütme Kurulu Eşbaşkanı Îlham Ehmed, Roma’da Vatikan’ın Dışişleri Bakanı konumundaki Başpiskopos Paul Gallagher ile bir görüşme gerçekleştirdi. 

Başkent Roma’yı ziyaret eden Riyad Derar ve Îlham Ehemed, Vatikan’ın Dışişleri Bakanı konumundaki Başpiskopos Paul Gallagher ile bölge ile ilgili gelişmeleri ele aldı. 

DSM’nin Roma’da gerçekleştirdiği toplantıda, Türk devleti ve ona bağlı SMO güçlerinin saldırıları ile yarattığı insanlık krizi değerlendirildi. 

Yapılan toplantıya ilişkin DSM Basın Merkezi’nden alınan bilgilere göre, “DSM eşbaşkanları işgal saldırılarına maruz kalan halkın yaşadığı zorluklar, Türk devletinin demografik yapıyı değiştirme politikaları ve etnik soykırım saldırılarına ilişkin aktarımlarda bulundu” ifadesi kullanıldı. 

Diğer taraftan görüşmede Suriye krizinin kalıcı çözümü için DSM ve Özerk Yönetim’in üstlendiği rol ve çözüm projeleri hakkında bilgi alışverişi yapıldığı belirtildi.