image

PeyamaKurd - Ekonomi uzmanları, dolar karşısında bir süredir dengesini koruyan Türk Lirası’nın (TL) gelecek günlerde yeniden yükseleceğini iddia etti.

Türkiye’de kur bir süredir dengesini korurken gözler, faiz oranlarıyla ilgili karar verecek ABD Merkez Bankası’nın (FED) ilk toplantısına çevrildi.

Fed, 2021'in son toplantısını aralık ayında gerçekleştirmiş, beklentiler doğrultusunda yüzde 0 ile 0.25 arasında sabit tutmuştu. 2022 yılının ilk Fed toplantısı 25-26 Ocak'ta yapılacak. Uzmanlar, Fed'in bu yıl ABD'de yüzde 7'yi bulan enflasyonla mücadele edeceğini tahmin ediyor. Fed'in enflasyona karşı faiz yükselteceği ön görülüyor. Fed'in faiz artırması ise daha güçlü dolar kuru demek.

Dolar önce 14 bandını kıracak, ardından 18 lira olacak!

Bu gelişmeler kapsamında değerlendirme yapan Ekonomist Selçuk Geçer, hükümetin döviz baskılama politikasını sürdürdüğünü belirterek, dolar kurunun önce 14 lira bandını kıracağını ardından da 18 lira olacağını belirtti.

Bir diğer ekonomi uzmanı Atilla Yeşilada ise bu yıl da enflasyonun yükseleceğine dikkat çekti.

Yeşilada, "ABD’de enflasyon son 40 yılın zirvesine çıkmış durumda. Doların patronu ABD’de enflasyonun patlamasının sorumlularından biri olarak da Joe Biden görülüyor, çünkü halka doğrudan nakit yardımının sürdürülmesi piyasada para bollaşmasına neden oldu ve bu enflasyonu artıran sebeplerden biri olarak görülüyor. Tabii ki küresel enerji krizi maliyetlere ABD’de de yansıdı. Ancak ABD gibi düzenli enflasyona alışık olmayan bir ülkede yüzde 7’lik yıllık enflasyon tarihi seviyeleri işaret ediyor. Biden ‘dünyanın her yerinde enflasyon sorunu olduğuna’ işaret ediyor" dedi.