image

PeyamaKurd - Dünyadaki insani krizlerle ilgili gelişmelere değinen Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Afrika'da 20 milyondan fazla kişinin gelecek altı ay içerisinde acil su ve gıda yardımına ihtiyaç duyacağını duyurdu.

Bölgedeki kriz ile ilgili basına açıklamada bulunan UNICEF Doğu ve Güney Afrika Bölge Direktörü Muhammed Malik Fall, Eritre, Etiyopya, Kenya ve Somali'deki insani krizin arttığını dile getirdi.

UNICEF yetkilisi Fall açıklamasında, "Eritre, Etiyopya, Kenya ve Somali'de gelecek altı ay içerisinde 20 milyondan fazla kişi acil insani yardıma ihtiyaç duyacak" sözlerine yer verdi.

Malik Fall konuşmalarında, bölgede son 40 yılın en kurak döneminin yaşandığına dikkati çekerek, iklim değişikliğine bağlı şiddetli kuraklığın su sıkıntısını da beraberinde getirdiğini ve çiftlik hayvanlarının da bu nedenle can verdiğini vurguladı.

Ayrıca bu ülkelerde kuraklık nedeniyle insanların göç ettiğini, gıda sıkıntısının yaşandığı ve salgın hastalıkların yayıldığını dile getiren, bu durumdan en fazla çocukları etkilendiğini kaydetti.

Ayrıca Fall açıklamasında Eritre, Etiyopya, Kenya ve Somali'deki kuraklık nedeniyle 5,5 milyon çocuğun yetersiz beslendiğini belirterek, "Gelecek üç ay içerisinde yağmur yağmazsa bu sayı iki katına çıkacak" ifadesini kullandı.