image

PeyamaKurd - Viyana'da düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Yönetim Kurulunda İran hakkında alınacak kararın hazirana ertelendiğini ve nisan ayında teknik görüşmelere başlamak için Tahran yönetimiyle anlaşmaya vardıklarını dile getirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlediği basın toplantısında, İranlı mevkidaşlarıyla yaptığı yoğun görüşmede uzlaşma sağladıklarını ifade etti.

Mariano Grossi açıklamasında, İran'ın IAEA'ya bildirilmeyen noktalarda bulunan nükleer materyallerle ilgili şüphelerin giderilmesi için teknik görüşmeler yapmayı kabul ettiğini dile getirerek, "Diğer teknik ve siyasi görüşmelerin başlangıcı olmasını umduğum bu süreci İran'da nisan ayında yapılacak teknik görüşmelerle başlatacağız" ifadesini kullandı.

Ayrıca yetkili açıklamasının devamında, bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısına kadar hem teknik hem de siyasi görüşmelerin süreceğini belirterek, "Benim temennim haziranda düzenlenecek bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısına kadar memnun edici bir sonucun ortaya çıkmasını sağlayabilmek için çaba sarf etmek" sözlerine yer verdi.

Öte yandan Grossi konuşmalarında, IAEA Yönetim Kurulunun da İran ile varılan uzlaşıyı memnuniyetle karşıladığını vurguladı.