image

PeyamaKurd - Viyana’da devam eden nükleer anlaşma kapsamında, İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) anlaşmaya vardığı belirtildi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile "iyi bir anlaşmaya" vardıklarını söyledi.

UAEA ile Tahran arasındaki denetim anlaşmazlığına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Abdullahiyan, "Dün akşam UAEA ile iyi bir anlaşmaya vardık. Bu anlaşma İran'ın barışçıl nükleer programıyla ilgili ortaya atılan iddialara dair endişeleri giderebilir ve Ajans ile iş birliğinin öncesinden daha fazla olmasını sağlayabilir" dedi.

Viyana'daki müzakerelerde sundukları iki taslak metinde nükleer anlaşmada yer almayan herhangi bir öneride bulunulmadığını yineleyen Abdullahiyan, karşı tarafın da İran'ın sunduğu metinlerin masada olmasını kabul ettiğini söyledi.

Öte yandan varılan anlaşma sonucunda UAEA ve İran Atom Enerjisi Kurumu arasında uzun süredir devam eden görüşmeler sonucu, bu ülkenin Kerec Nükleer Tesisindeki faaliyetlerini doğrulama ve gözetleme için kullanılan kamera sisteminin yeniden kurulması için anlaşma sağlandığı bildirildi.

UAEA’dan yapılan yazılı açıklamada, UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi'nin İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami ile yaptığı görüşme sonucunda uzlaşı sağlandığı bildirildi.