image

PeyamaKurd - Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Kampanyalar ve İletişim Direktörü Tarık Beyhan, katıldığı bir televizyon programında "Türkiye'de işkenceyle ilgili tespit yoktur” diyen Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıt verdi.

Süleyman Soylu'nun açıklamalarına sosyal medya üzerinden yanıt veren Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Kampanyalar ve İletişim Direktörü Tarık Beyhan, "Sayın Soylu'nun iddiasının aksine işkence, kötü muamele ve zorla kaybetme iddialarımız var. Burada paylaşıyorum” dedi.

 Beyhan paylaşımında Soylu'nun, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'deki her yeri ziyaret ettiği yönündeki iddialarını da yalanlayarak şu ifadeleri kullandı:

"Uluslararası Af Örgütü, yıllardır işkence ve kötü muamele de dahil olmak üzere hak ihlallerine dair ikna edici cevaplar aramaktadır. Bunlar dışında son yıllarda onlarca toplanma özgürlüğünü ihlal sırasında kötü muamele raporumuz var. Hatta kötü muameleye uğrayanlar yargılanıyor.Ayrıca zorla kaybedilen 4 kişi aylar sonra Emniyet Müdürlüklerinde ortaya çıktı. Bunu da söyledik. Ne söylememiz gerek daha?

Uluslararası Af Örgütü olarak uzun yıllardır bırakın tesisleri gezmeyi, sorularımıza zamanında cevap alabildiğimizi söyleyemem. Şu konuda ise sayın bakanın hakkını vereyim, açıklayıcı olmasa ve geç de olsa çoğu sorumuza cevap verildi.

Bunu da açıklığa kavuşturayım. Sadece bir cevap metni aldık. O metinler asla iddialara dair ikna edici cevaplar barındırmadı.