image

PeyamaKurd - Ukrayna-Rusya savaşından bu yana ilk kez bir yabancı geminin limana demirlediği ifade edildi. Açıklamada bulunan Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana ilk defa tahıl yüklenmek üzere yabancı bayraklı bir geminin Çornomorsk Limanı'na geldiğini ifade etti.

Ukrayna tahıl sevkiyatı anlaşması çevresinde limanlarda hareketlilik sürerken, Ukrayna Altyapı Bakanı Kubrakov sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşından bu yana ilk defa tahıl yüklenmek üzere yabancı bir geminin Çornomorsk Limanı'na geldiğini belirtti.

Yabancı gemi ile ilgili açıklamalara yer veren Kubrakov, "Bugün ilk kez Barbados bayraklı yük gemisi FULMAR S tahıl yüklenmek üzere Çornomorsk’a geldi. Buna vesile olan BM ve Türkiye'deki meslektaşlarıma minnettarım” ifadesini kullandı.

Ukrayna limanlarındaki çalışmaların devam ettiğini belirten Kubrakov şu sözlere yer verdi:

“Limanlarımızın daha fazla gemiyi kabul etmesini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Limanlarımıza 2 haftada günde en az 3-5 geminin gelmesini planlıyoruz. Odesa lojistik merkezi limanlarında aylık 3 milyon ton tarım ürünü ihracat etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Ukrayna'nın en büyük limanı Pivdennyi'nin önümüzdeki hafta tahıl sevkiyatı için açılmasını planlıyoruz."