image

PeyamaKurd - Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve gerilim sürerken Kiev yönetimi hava savunma konusunda yetersiz kaldıklarını bildirdi. Açıklamada bulunan Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, ülkedeki mevcut hava savunma sistemlerinin Rus füze saldırılarıyla baş edemediğini duyurdu.

Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sözcüsü Yuriy İgnat, Ukrayna’da hizmet veren hava savunma sistemlerinin Rus füze saldırılarıyla baş edemediğini ifade etti.

Hava savunmaya ihtiyaç duyduklarını belirten İgnat şu sözlere yer verdi:

“Bugün 17 Kasım, hava savunma sistemleri, daha önceki füze saldırılarında olduğu kadar ‘başarılı’ olamadı. Bu sefer hava savunmasını etkili bir şekilde kullanamadık, düşman sistemlerimizi karıştıran rotaları kullandı. Bunun nedeni, Ukrayna'nın etkin bir şekilde çalışacak yeterli hava savunma sistemine sahip olmamasıdır."

Ayrıca Sözcü İgnat açıklamasında, mevcut tehditlere karşı koymak için Ukrayna’da şu anda kullanılan Alman IRIS-T SLM veya Norveç NASAMS gibi daha fazla hava savunma sistemine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Etki alanlarına giren seyir füzeleri veya Şahed insansız hava araçları gibi tüm hedefleri bu sistemler vurabiliyor. Bu nedenle Batı'dan ısrarla bize farklı türlerde daha fazla sistem vermesini istiyoruz" dedi.