image

PeyamaKurd - Davos'a katılan Bakan Kuleba, Rusya'ya ilişkin Kissinger'in açıklamasına tepki gösterdi.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'e tepki gösteren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna'nın Rusya ile barış anlaşmasına varmak için topraklarından vazgeçmeyeceğini dile getirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, İsviçre'de Davos Zirvesi olarak da bilinen Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) özel oturuma katıldı. Programda kendisine sorulan soruları yanıtladı.

Ukrayna'dan Kissinger'e Rusya tepkisi!

Dışişleri Bakanı Kuleba, 23 Mayıs'ta WEF'te bir panele video konferans yöntemiyle bağlanan ve "Ukrayna'nın Rusya ile barış anlaşmasına varmak için topraklarının bir kısmından vazgeçmeyi kabul etmesi gerektiğini" söyleyen eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'e tepki gösterdi.

Açıklamalarında, "Henry Kissinger'a saygı duyuyorum ama şu an ABD yönetiminde resmi bir pozisyonda değil" diyen Kuleba, "Onun kendi fikirleri var ama biz güçlü şekilde onun bu görüşleriyle aynı fikirde değiliz. Bu (topraklarımızdan vazgeçmek) bizim yapacağımız bir şey değil" sözlerine yer verdi.

"Avrupa'daki en büyük savaşı gördük"

Kuleba açıklamasında Ukrayna'nın Rusya'ya karşı taviz politikasının işe yaramadığını belirterek şu sözlere yer verdi:

"2014- 2022 arasında Ukrayna'nın savaşı durdurmak için Rusya'ya taviz verme politikası başarısız oldu. Bunun sonucu olarak da İkinci Dünya savaşında bu yana Avrupa'daki en büyük savaşı gördük. Bu (politika) bir kere başarısız olduysa ikincisinde de başarısız olur."