image

PeyamaKurd - İran'ın nükleer progamına dair Uluslararası Atom Enerji Ajansı'ndan açıklama geldi. Açıklamada, İran’ın nükleer programı çok hızlı şekilde ilerleme kaydettiği ifade edildi.

Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, İran’ın nükleer programının çok hızlı şekilde ilerleme kaydettiğini belirterek, Ajansın bu ülkenin nükleer faaliyetlerine ilişkin sınırlı bir görünüme sahip olduğunu vurguladı.

Ajans Başkanı Grossi, çeşitli temaslarda bulunmak üzere İspanya’nın başkenti Madrid'de İran’ın nükleer programına ilişkin El Pais gazetesine açıklamalarda bulundu.

"İmkansız değil ancak çok karmaşık bir görev"

Grossi açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Netice itibarıyla yaklaşık 5 haftadır çok hızlı şekilde ilerleme kaydeden nükleer programa yönelik çok sınırlı görünürlüğe sahibiz, bu nedenle olası bir anlaşma durumunda bu pazılını yeniden kurmak bu zorunlu kör dönemde (bilgi aktarımının kısıtlı olduğu bu süreçte) benim için çok zor olacak."

Grossi, söz konusu pazılın yeniden oluşturulmasının imkansız olmadığını kaydederek, "İmkansız değil ancak çok karmaşık bir görev ve belki de bazı özel anlaşmalar gerektirecek" dedi.