image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava operasyonundan bu yana bölgedeki istikrarsızlık devam ediyor. Özellikle Soçi mutabakatı sonra başlayan Rus-Türk devriyeleri bölge halkının tepkilerine neden olmuş durumda.

Dün Suriye’de muhalif medyanın geçtiği haberlere göre Türkiye tarafından desteklenen silahlı milisler (SMO-ÖSO), Heseke’nin kuzeyine saldırı gerçekleştirecek.

Muhalefet mecrasının aktardığı bilgilere göre önceden planlanan ve bugün başlaması tahmin edilen saldırı, Haseke'nin kuzeyindeki Tel Temir ilçesinin "Daoudia, Arişa, Kasımiya" köylerini hedef alacak.

Diğer yandan PeyamaKurd'un edindiği bilgilere göre Türkiye’nin paralı milisleri Suriye Milli Ordusu (eski adı ile ÖSO) halkın can ve mal güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor.

 Türkiye Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, SDG güçlerinin son 24 saat içinde kendilerine yönelik sekiz saldırı gerçekleştirdiğini öne sürmüştü. Başka bir taraftan ise, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün günü yaptığı açıklamada, SDG’nin bölgeden çıkarılana kadar operasyonlara devam edileceğini belirtmişti.