image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava’ya yönelik ağır insan hakları ihlallerine neden olan askeri operasyonuna tepki gösteren dünya çağında tanınmış bilim adamları, yazarlar, müzisyenler ve birçok akademisyenin bulunduğu çok sayıda aydın; Kürt halkının etnik soykırıma maruz bırakıldığı gerekçesiyle Türkiye'yi tüm etkinlik ve faaliyetlerde boykot etmeye çağırdı.

Öncülüğünü Noam Chomsky, David Graeber ve Brian Eno gibi dünya çapında tanınmış ünlü bilim adamları ve akademisyenlerin çektiği bir grup, Rojava’ya yönelik askeri operasyonları ve bölgede Kürtlere karşı etnik temizlik yapmakla suçladıkları Türkiye'yi akademik ve kültürel alanlarda boykot etmeye çağırdı.

Tarafsızlık Bir Seçenek Değil; Kürtlerle Birlikte Olma Sorumluluğumuz Var

Uluslararası üne ve tanınırlığa sahip 349 aydın tarafından imzalanan ortak metinde Kürtlerin ciddi bir soykırım tehdidi ile yüz yüze olduğuna dikkat çekilerek, “Tarafsızlığın bir seçenek olmadığını anlamak için her yerde iyi insanların sorumluluğu var” denildi.

Türkiye’ye yönelik boykot çağrısının bir bütün halde ele alınması gerektiğini belirten 349 imzacı yayınladıkları bildiri ile dünya genelindeki tüm yüksek öğretim kurumları, fon konseyleri, akademik ve meslek kuruluşlarına ile öğretim üyelerine seslenerek; Türk yüksek öğretim kurumlarını boykot etmeye çağırdılar.

Türk Üniversiteleri, Türk Silah Sanayisinin Kuluçka Makinaları Gibi Çalışıyor

Özellikle Koç ve Sabancı üniversitelerinin Türkiye’nin silah teknolojisi şirketi Aselsan'ın bünyesinde ileri teknoloji çalışmaları yürütmesini ve silah ticaretinde etkin olarak rol oynmalarını örnek olarak gösteren 349 akademisyen; Türkiye’ye yönelik akademik ve bilimsel boykot çağrısında şu görüşleri imza altına aldılar:

“Türkiye’nin akademik kurumları, Türk kapitalizmi ve askeri sanayi kompleksi ile derinden bağlıdır. Birçok üniversite, Türk askeri teknolojisi için kuluçka makinesi olarak çalışarak, silah şirketlerini zenginleştirir ve devletin baskıcı militarizmini güçlendirir.

Ayrıca, Türk devleti ve akademik kuruluş, Türkiye'de ifade özgürlüğünü damgalamak için birlikte çalışıyor.

Militarizme ve Kürtlerin Gasp Edilen Haklarına Karşı Çıkan Akademisyenlere Baskı Uygulanıyor

Ocak 2016’da, Türkiye’de çalışan veya araştırma yapan 2.212 akademisyen, Türk hükümetine, Kürt bölgesinde savaşı sonlandırma, on yıllardır süren Kürt sorununun barışçıl bir çözümünü aramaya ve uluslararası gözlemcilerin durumu gözlemlemelerine izin veren bir bildiri imzaladı.

O zamandan beri, Barış İçin Akademisyenler olarak tanınan imza sahipleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından emri verilen hukuki ve fiziki saldırılara maruz kalarak ve bu emir doğrultusunda yüksek öğrenim kurumları da Erdoğan’ın çabasına uygun bir şekilde efor sarf ettiler.

Türkiye, Tüm Akademik ve Kültürel Çalışmalarda Boykot Edilmeli

Arkadaşlarımızı:

- Türk üniversiteleri ile ortak projelere katılmak ve araştırma işbirliğinden kaçınmak

- Uluslararası akademik kurumlara, Türk akademik kurumlarıyla olan tüm bağlantıları koparma baskısı

Üniversite personelini temsil eden sendikalar, Türk akademik kurumlarının boykotunu destekleme taahhüdünde bulunmalıdır.

Eğer bir sanatçı, kültürel çalışan veya akademisyen iseniz, lütfen Türk hükümetinin sponsor olduğu akademik ve kültürel Kurumları boykot etmek için yeni bir Çağrı yapın.”