image

PeyamaKurd - Atina'da düzenlenen 9. Liderler Zirvesi'nin ardından Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Mısır'ın yayımladığı ortak bildiride, üç taraf arasındaki iş birliğinin devam etmesine karar verilirken Türkiye'nin bölgede "uluslararası hukuka uymayan provokatif eylemlerde bulunduğu" vurgulandı.

Yayımlanan ortak bildiride, GKRY ve Mısır arasında elektrik bağlantısı oluşturulmasına ilişkin mutabakat muhtırası imzalandığı ve bu anlaşmanın sadece taraf ülkeler değil, Avrupa'nın da enerji güvenliğine katkı sağlayacağı kaydedildi.

Gaz arama ve taşımasına yönelik üçlü iş birliğinin sürdürülmesini arzuladıkları belirten taraflar, "Hidrokarbon kaynaklarının bulunmasının bölgesel istikrar ve refah için katalizör olacağına inanmaya devam ediyoruz" açıklamasına yer verildi.

Bildiride, Türk araştırma gemilerinin Kıbrıs Adası yakınlarında yaptıkları sondaj ve sismik araştırmaları tarafların kabul etmediği aktarılarak, Türkiye'nin bölgede "uluslararası hukuka uymayan provokatif eylemlerde bulunduğu" belirtilerek buna son verilmesi çağrısı yapıldı.