image

PeyamaKurd - ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin yeni başkanı, Türkiye'ye 20 milyar dolar değerinde Lockheed Martin, F-16 savaş uçaklarının satışı ile ilgileneceğini dile getirdi.

Demokrat Senatör Ben Cardin, yaptığı açıklamada kendisinden önce komite başkanı olan Bob Menendez'in satışlara dair itirazının kaldırması konusunda İsveç'in NATO üyeliğine Türkiye'nin onay vermesi dışındaki konuların da etkili olacağını söyledi.

Cardin, "Hükümet ile bu konuların çoğu hakkında görüşmem gerekiyor çünkü bahsi geçen (bu karar) tek bir konudan daha fazlasını ilgilendiriyor ve benim de bu konuyu anlamam gerekiyor" dedi.

İsveç konusunda Türkiye ile görüştü 

Ayrıca, Çarşamba günü yapılan NATO büyükelçileri toplantısında İsveç'in NATO üyelik başvurusu konusunu Türk yetkililer ile görüştüğünü söyledi.

Cardin, "(Türk yetkililer) Gelecek ayın ilk bölümünde gerçekleştirileceğini söylüyorlar. Eğer bu doğru çıkarsa, en azından NATO konusu çözülmüş olur ancak ilerlerken görüşmemiz gereken NATO'nun genişlemesi dışında başka konular da var" dedi.