image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Ankara'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sırasında AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in bir süre ayakta kalmasıyla ilgili İtalya Başbakanı Mario Draghi'den tepki geldi.

İtalya Başbakanı açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın von der Leyen'e karşı davranışına kesinlikle katılmıyorum. Bu uygunsuz bir durum, bu aşağılama için çok üzgünüm” dedi.

Basına açıklamada bulunan Başbakan Draghi, Erdoğan'a yönelik olarak “Birlikte çalışmak zorunda olduğumuz bu kişilerle, onlara aslında ne iseler onu diyelim, yani diktatörlere, farklı vizyon ve fikirlerimizi söylerken dürüst olmanız gerekiyor. Ancak çıkarlarımızı için işbirliğine de hazır olmalıyız” ifadesini kullandı.

Öte yandan İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani'NİN, Başbakan Draghi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik ifadeleri nedeniyle Türk Dışişlerine çağrıldığı belirtildi.

Sosyal medyada hesabından Draghi'ye tepki gösteren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Atanmış İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz” sözlerine yer verdi.