image

PeyamaKurd- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’de katıldığı bir televizyon programında, gündeme dair sıcak gelişmeleri değerlendirdi. Çavuşoğlu, NATO gündemi için, “Uymazlarsa, bunları NATO'ya almayacağız.” İfadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'yla imzalanan üçlü muhtırayla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, konuya dair şu şekilde bir konuşma yaptı:

“İki ülke NATO'ya üye olmaya karar verdikten sonra NATO Dışişleri Bakanları Berlin gayri resmi Toplantısı'nda gündeme geldi. Biz, neden üyeliklerine karşı çıktığımızı güzelce anlattık. Biz sözlü olarak bunları dile getirirken yazılı olarak da endişelerimizi ilettik. Onlardan cevap geldi, biz bu cevaptan tatmin olmadık. NATO Sekreterliği devreye girdi. Bir taslak hazırlandı. Biz bunu da yeterli görmedik ve kendi hazırladığımız taslağı NATO'ya gönderdik.”

“Birçok talebimizi kabul ettiler”

Açıklamalarına devam eden Bakan Çavuşoğlu, “NATO zirvesinden iki gün önce bu iki ülke birçok talebimizi kabul etti fakat bizim için önemli olan birkaç maddede görüş ayrılığı devam etti. Bunlardan bir tanesi PKK/PYD/YPG ve FETÖ'nün metinde olması, ikincisi Türkiye'ye dönük savunma sanayi ambargoların kaldırılması.” dedi.

“Kırmızı çizgimizi belirttik”

Çavuşoğlu, görüşmenin detaylarını anlatırken, “NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanımız kırmızı çizgimizi belirtti. En nihayetinde bu ülkeler de taleplerimizi kabul ettiler. Metne terör ve ambargo konuları girince imzaladık.” ifadelerini kullandı.

“Bu örgütler, bizim için terör örgütüdür”

Bakan Çavuşoğlu, PKK’nin NATO ve Avrupa Birliği'nin de terör listesinde olduğu belirterek, “YPG/PYD olarak terör listesinde henüz yok. Biz terör örgütü olarak kabul ediyoruz. FETÖ için de aynı şey geçerli. Biz FETÖ'yü de terör örgütü olarak ilan ettik. İlk defa YPG/PYD bir NATO belgesinde yer aldı. Üçlü bir mutabakat olsa da zirve bildirisinde de mutabakat zaptı memnuniyetle karşılandığı için referans belgesi haline geldi.” dedi.

“Belgeye uymak zorundalar”

Türkiye’nin tavrının net olduğunun altını çizen Mevlüt Çavuşoğlu, “Esas bundan sonraki süreç önemlidir. Meclis'ten onaylanmadan bu iki ülke NATO'ya üye olamayacak. Bu taahhütlerini yerine getirirlerse mutabakat katılım protokolü Meclis'e gönderilir. Taahhütlerini yerine getirirlerse Meclis bunu onaylar. Esas veto kartı şimdi var. Belgeye uymak zorundalar yoksa NATO'ya almayacağız.”ifadelerini kullandı.