image

PeyamaKurd - Türkiye, Rusya ve Suriye istihbarat birimlerinin Halep kentinde toplanarak, İdlib ve Minbic’in kısa süre içerisinde Suriye rejimine teslim edilmesi gerektiği konusunda anlaştıkları iddia edildi.

Konuyla ilgili konuşan Suriye Kürt Ulusal Meclisi (ENKS) Üyesi Dr. Kawe Ezizi, “Bu bölgeler çok stratejik ve Türkiye’nin Afrin’i alması gibi Suriye rejimide bu bölgeleri ele geçirmek istiyor. Fakat bu bölgeler Fırat’ın Doğusu’nda kalıyor ve ABD buraları kendisine ait olarak görüyor” dedi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Suriye rejimi’nin, özerk yönetimden İdlib ve Minbic kentlerini boşaltmasını istediği öne sürüldü.

İddiaya göre, özerk yönetimin bu kentleri boşaltması ile birlikte Suriye rejim askerinin buralara döneceği belirtiliyor.

ENKS: ABD ve Rusya mevcut demografinin olduğu gibi kalmasını istiyor

ENKS üyesi Ezizi konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bu bölgeler çok stratejik ve Türkiye’nin Efrin’i alması gibi Suriye rejimide bu bölgeleri ele geçirmek istiyor. Fakat bu bölgeler Fırat’In Doğusu’nda kalıyor ve ABD buraları kendisine ait olarak görüyor. Bahsedilen ülkelerin istihbaratları toplanmadan önce ABD ile Rusya yetkilileri kendi aralarında yaptıkları toplantılarda mevcu demografinin olduğu gibi kalmasında karar kıldılar. Ama 3 ülke arasında böyle bir anlaşma sağlansa dahi ABD bunu kabul etmeyecektir.”

Hem bölge hem de uluslararası güçlerin Suriye’ye ilişkin kendi projelerinin olduğunu kaydeden Ezizi, “Bu nedenle Kürtlerin’de birlik içerisinde kendi proje ve yaklaşımlarının olması önemli. Kürtlerin ve Rojava Kürdistanı’nın bölgede statü kazanabilmesi ancak ve ancak Kürtler arası sağlam diyalog ve birliktenlikle sağlanabilir” ifadesini kullandı.