image

PeyamaKurd - Rus Senatör Aleksey Puşkov, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in Soçi'de bir araya gelmesine ilişkin dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Puşkov, Erdoğan'ın Soçi ziyaretinin olumlu geçtiğini ifade ederek, iki ülke arasında yeni iş birliği fırsatları doğurduğunu dile getirdi.

Soçi görüşmesinin NATO'da "büyük endişeye yol açtığını" iddia eden Puşkov, "Birincisi, bir NATO ülkesi liderinin Rusya'yı ziyareti, Batı'nın Rusya'yı tecrit etme stratejisini baltalıyor. Bu tür bir tecride sadece Çin, Hindistan veya Arjantin tarafından değil, aynı zamanda Batı ittifakının önemli bir üyesi tarafından da karşı çıkılıyorsa, bunun anlamı şudur: Batı tecrit politikasında başarısız oldu ve tüm siyaset dünyası bunu görüyor" diye konuştu.

Puşkov, şöyle devam etti: "Müzakereler iki alanda değerlendirilmelidir; birincisi ticaret ve ekonomi alanında. Ulusal para birimlerine geçiş, Mir ödeme sisteminin tanınması gibi... İkincisi ise Türkiye'nin uzun vadeli çıkarları. Türkiye'nin olduğu gibi Rusya'nın da uzun vadeli çıkarları Türkiye ile örtüşüyor.”