image

PeyamaKurd- Türkiye, 9 Ekim'deki operasyondan sonra kontrol altına aldığı sınır hatındaki Rojava’nın Girê Sipî ve Serêkaniyê kentlerine Türkiye'deki mültecileri yerleştirmeye başladı.

Ahval'in, Foreign Policy (FP) dergisinden çevirdiği haberine göre söz konusu bu durum Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'de yaşayan üç milyon Suriyeli mülteciyi Rojava’ya yerleştirecekleri yönündeki açıklamasının ilk işaretleri olarak görülüyor.  

Suriyeli İlk gurup geldi

FP'nin bölgedeki yerel kaynaklar ve Rojava Enformasyon Merkezi'ne dayandırdığı haberine göre, küçük sayıdaki Suriyeli mülteciler sınırı geçerek bölgeye gelmeye başladı. 

Dünyadan büyük yankı uyandıran Türkiye’nin Rojava’ya dönük operasyonunda, çok sayıda sivil hayatını kaybetmiş, çoğunluğu Kürt 200 bin civarında insan da evlerini terk ederek Irak Kürdistan Bölgesi ya da komşu köy ve kasabalara sığınmıştı. 

FP: Zorla gönderiliyorlar

Erdoğan ve Rusya Lideri Vladimir Putin arasında Ekim ayında imzalanan ateşkes anlaşmasına rağmen Türkiye'nin elinde altında tuttuğu Gre sipi ve Serekaniye kentlerinde halkın saldırı, terörizm ve yağmalama korkusuyla yaşadığını yazan FP, bölgede ciddi bir güvenlik endişesi yaşanırken bölgeye mülteci gönderilmesinin, zorla gönderildiklerine dair endişeler bulunduğunu söylüyor. 

‘Araplar yerleştirilmeye çalışılıyor’

Dış politika dergisi Foreign Policy, Türkiye destekli Suriye Mili Ordusu'nun vahşet gerçekleştirdiğini bunun gölgesinde bölgeye Arapları yerleştirilmeye çalışıldığını, Kürtlerin ise evlerine dönmesini engellediğini yazdı. Dergi bu yöntem ile etnik temizlik yapılmak istendiğine dikkat çekti.

‘Bölgeye ilk militanların aileleri yerleştirildi’

FP dergisi, bölgeye ilk yerleştirilen Türkiye destekli militanların aileleri olduğunu, bu ailelerin Suriye'nin başka yerlerinden gelen Arap ve Türkmenler olduklarını belirtti. 

Uzmanlar ve ABD'li yetkililerin bölgeden olmayan büyük sayılarda mültecinin yeniden yerleştirilmesinin hassas etnik dengeleri bozmasından endişe ettiklerini de vurgulayan FP, Türkiye'nin işgalinden önce bölgenin Suriye Kürtleri tarafından kontrol edildiğini ve halkının da büyük oranda Kürtlerden oluştuğunu aktarıyor.

Konuyla ilgili deriye konuşan Reagan Ulusal Savunma Forumu'ndan Jeanne Şahin, "Türkiye şu anda iki üç milyon Suriyeli mülteciyi bölgeye yerleştirmek istiyor. İnsani gerekçelerle, bölgede devam eden çatışmalardan dolayı bunun engellenmesi için ABD'de elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" diyor. 

Türk basınına göre 22 Kasım'da 70 kişilik bir mülteci grubu sınırdan Serekaniye kasabasına geçti. Rojava Enformasyon Merkezi ise iki gün sonra 600 ailenin Girê Sipi ye taşındığını belirtiyor. 

Getirilenler Arap şehirlerinden

Türkiye bu ailelerin Kürt bölgelerinden olduğunu öne sürerken yerel kaynaklar ise bölgeye yerleştirilenlerin Deyrezzor, Rakka, Guta, Humus, İdlib hatta Irak'tan getirildiklerini iddia ediyor. 

Araştırmacı Thomas McClure, yeni gelenlerin ağırlıklı olarak Beşar Esad rejiminden kaçarak Türkiye destekli gruplara katılan askerlerin aileleri olduklarını belirtiyor. 

ABD umursamıyor

FP'ye konuşan McClure, Türkiye'nin daha önce kontrol altına aldığı Carablus'ta kurduğu kayıt ofislerine kaydolan militanların ailelerinin otobüslerle  Gire Sipiye otobüslerle nakledildiğini de ifade ediyor.

FP, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bölgeye dönen mültecilerin sayısının çok küçük olduğunu düşündüğünü, Türkiye'nin koordineli bir şekilde mültecileri bölgeye taşımasını umursamadığını da belirtiyor.