image

PeyamaKurd - Rojava operasyonunu durdurması sonrası Türkiye’nin Serekaniyê'de oluşturduğu 'güvenli bölgeye' ilk Suriyeli kafilesi yerleştirildi. 

Türk medyasının aktardığı haberlere göre, bir grup Suriyeli evlerine dönebilmek için Urfa Valiliğine başvurdu. Yapılan incelemelerin ardından başvurulara onay verildi. 

Bölgeye yerleştirilecek olan Urfa’nın Viranşehir ve Ceylanpınar ilçelerinde kalan çoğunluğu Arap, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 70 kişi, buradaki kontrollerinin ardından sınır kapısını geçti. 

Konuyla ilgili daha önce açıklamada bulunan Rojava Özerk Yönetimi, Türkiye ve desteklediği eski adı ÖSO olan Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) Kürtleri evlerinden zorla çıkartarak, yerlerine lokal olmayan Arapları yerleştirerek, bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalıştığını belirtmişti. 

Özerk yönetiminden yayımladığı son rakamlara göre, saldırılar nedeniyle en az 300 bin kişi yerinden edildi. Yaklaşık 500 sivil öldü ve binden fazla kişi yaralandı. Yönetim ayrıca, Türk destekli güçleri, sivil nüfusa karşı savaş suçu işlemekle suçlanıyor.