image

PeyamaKurd- Rojava’ya yönelik askeri operasyon hazırlığı yapan Türkiye’nin açıklamaları sonrası terör örgütü IŞİD’in yeniden örgütlenerek harekete geçtiği belirtildi.

Demokratik Suriye Meclisi, Türkiye’nin operasyon hazırlıklarını son safhaya getirmesi ile birlikte terör örgütü IŞİD’in yeniden örgütlenmeye başladığını ve IŞİD’in hücre yapılanmalarının harekete geçtiğine vurgu yapıldı.

Yapılan yazılı açıklamada özellikle Deyrezzor bölgesinde IŞİD teröristleri arasında bir hareketlenme gözlemlendiğine dikkat çeken Demokratik Suriye Meclisi, “Suriye’de bulunan diğer bölge devletleri, olası bir saldırıda Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) sınır hattının güvenliğine yoğunlaşmasını fırsat bilerek ortaya çıkan boşluğu doldurmaya çalışacaktır. Derazor’da son dönemde yaşanan olaylar da bu tehlikenin göstergesidir. Suriye toprakları ve sınırına dönük ciddi tehditlerine rağmen Suriye rejimi hiçbir tedbir almamıştır. Aksine saldırıda Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) dönük suçlayıcı açıklamaları ile Türkiye’nin tehditlerini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Suriye halkına, devam eden tehditlere net tavır koyma ve ulusal menfaatlere öncülük verme çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası kamuoyu ile bölgedeki IŞİD Karşıtı Koalisyon güçlerinin, tehditlere karşı sorumluluk almaya çağıran Rojava Özerk Yönetimi Toplumsal İşler Komitesi ile Mülteci ve Göçmen Bürosu ise olası bir operasyonda insanlık krizinin yaşanacağı uyarısında bulundu.

Kürtleri Hedef Alıyor

Türkiye’nin Kürt varlığını hedef aldığına işaret edilen Demokratik Suriye Meclisi açıklamasının devamında, “Türk devletine bağlı cihatçı gruplar, bölgedeki Hristiyan ve Êzidî halkları hedef aldı. Ayrıca Türk devleti ve ona bağlı cihadçı gruplar, bölgenin demografik yapısını değiştirme amacıyla Kürt halkının varlığını hedef aldı. Bölgede yaşayan Arap halkları, bu saldırıları asla kabul etmedi ve Türkiye’nin asimilasyon politikalarının karşısında durdu. Tüm Suriye halklarına bir kez daha Türkiye’nin politikalarına karşı gerekli tavrı gösterme çağrısında bulunuyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşayan Kürt, Arap, Süryani, Ermeni ve Türkmen halklara birliklerini güçlendirme ve Suriye Demokratik Güçlerinin yanında durma çağrısı yapıyoruz” denildi.

IŞİD Yeniden Vahşi Saldırılarına Başlayacaktır

Rojava Toplumsal İşler Komitesi ile Mülteci ve Göçmen Bürosu da bölgeye dönük olası bir saldırıda çok ağır sonuçların yaşanacağı ve kontrolü zor durumların yaşanacağı vurgulandı. Açıklamada şöyle devam edildi: “Erdoğan’ın her gün tekrarladığı tehditlerini hayata geçirmeye cesaret etmesi halinde bölge büyük bir ateş çemberine atılmış olacak. Saldırılar ile kontrolü imkansız sonuçlar yaşanacaktır. IŞİD bir kez daha örgütlenecek ve bir ülke sınırı ile kalmayan geniş çaplı vahşi saldırılarına yeniden başlayacaktır. Mevcut durum karşısında tüm yetkili kurumlara bir kez daha sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz.”