image

PeyamaKurd - İtalyan mevkidaşı Mario Draghi ile görüşen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, İtalyan Corriere della Sera gazetesine bir röportaj verdi. 

Marin, NATO'ya üyelik başvurularına Türkiye'nin karşı çıkmasına yönelik tartışmayı "sakince ve yanlış anlaşılmaları düzelterek" ele almaları gerektiğini ifade ederek, "Her sorun ve tartışma, iyi niyetle çözülebilir" dedi.

Rusya'nın, Ukrayna'ya açtığı savaş nedeniyle NATO'ya üye olma kararlarının kendileri açısından önemli olduğunu söyleyen Marin, "NATO üyesi olmak demek, Finlandiya saldırıya uğradığında müttefiklerin, Atlantik İttifakı'nın 5. maddesi uyarınca bizi savunmaya gelmesi demek. Tabii biz de böyle bir saldırı durumunda müttefiklere aynı şekilde yardım edeceğiz" diye konuştu.

Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliğine karşı çıktığı hatırlatılan Sanna Marin, "Bu alanda, Türkiye ve diğer ülkelerle olan görüşmelerde sakin kalmanın ve soruları yanıtlayarak yanlış anlamaları düzeltmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Her sorun ve tartışma, iyi niyetle çözülebilir" dedi.