image

PeyamaKurd - Kovid-19 salgınına yönelik alınan tedbirlere değinen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arefe günü ve bayramın her üç gününde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Arefe gününden bayramın son gününe kadar 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır” ifadesini kullandı.

Sokağa çıkma yasağının süreceğini dile getiren Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'nin salgınla mücadelesi başarıyla sürüyor. Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı dışarıya tamamen kapatıp günlük hayatı tümüyle durdurup salgının bitişini bekleyemeyiz. Sosyal hayatın her alanında diğer insanlarla aramızda 1.5-2 metre fiziki mesafe bırakmaya özen göstereceğiz."

Erdoğan, sağlık hizmetleri ve temizlik malzemeleri konusunda hiçbir sıkıntının olmadığını dile getirerek, Başakşehir'deki şehir hastanesinin tamamının perşembe günü Japonya Başbakanı Abe ile birlikte hizmete açılacağını belirtti.

Ayrıca açıklamasının devamında, "15 ilimiz için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlaması, 15 gün süreyle uzatılmıştır. 24 Mayıs Pazar saat 14.00 ile 20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız sokağa çıkabileceklerdir. 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Cemaatle namazı yine kurallar içinde ifa edeceğiz. Bu hafta çarşamba ve cuma günleri gençlerimizle ilgili esnetme uygulaması yine devam edecek" sözlerine yer verdi.