image

PeyamaKurd - Türkiye, Suriye ve Irak’ta IŞİD saflarında savaştığı öne sürülen iki terör örgütü üyesi Hollanda vatandaşlarını iade etme kararını verdiği bilgisine ulaşıldı.

"Terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla yargılandıkları davada hüküm giyen Hollanda vatandaşı iki IŞİD üyesi Türkiye tarafından ülkelerine iade edilecek.

Konuyla ilgili olarak Hollanda hükümeti, Türkiye tarafından iadesi kararlaştırılan ve IŞİD üyesi olmakla suçlanan iki kişinin ülkeye dönebilmeleri için pasaport verildiğini duyurdu.

Söz konusu Türkiye tarafından Hollanda'ya gönderilecek olan kişilerin, IŞİD saflarında savaşmak için Suriye ve Irak'a gittikleri belirtildi. Hollanda'da savcılık tarafından bu iki kişi hakkında halen cezai soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

Soruşturma ile ilgili olarak Savcılık, Hollanda'ya döndükten sonra tehlike oluşturabilecekleri gerekçesiyle IŞİD'lilerin ülkeye girer girmez tutuklanmasını talep ediyor.

Buna bağlı olarak Türkiye, 10 gün önce Suriye'de savaştığı belirlenen 30 yaşındaki bir Hollanda vatandaşını sınır dışı etmişti.