image

PeyamaKurd - İtalya'nın en büyük bankası Unicredit, dün yayımladığı ‘Orta ve Doğu Avrupa' raporunda Türkiye ekonomisi için dikkat çekici tahminlerde bulundu.

Raporda dolar ve euro kuru tahminlerine yer veren Unicredit, 2021'i 13,30 ile kapatan dolar/TL'nin 2022 sonunda tekrar 18'e yükseleceğini öngördü.

Bankaya göre, 2021 ortalaması 8,90 olan dolar/TL'nin, 2022 ortalaması 16,41, 2023 ortalaması 16,46 olacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimleri ve TL'deki değer kaybının finansal koşulların sıkılaşmasına neden olabileceğini ve finansal istikrarı tehdit edebileceğine işaret eden banka, hayat pahalılığındaki artışın da 2023'te yapılması öngörülen seçim öncesinde AKP ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onay düzeyini düşürebileceğini vurguladı.

İtalyan banka, TL'deki değer kaybının da, TCMB faiz indirimleri devam ettikçe ve reel faizler aşırı negatif bölgede kaldıkça devam edeceğine dikkat çekti.

Türkiye'nin tüm maliyetlere rağmen düşük politika faizi politikası izlediğini belirterek “kusursuz fırtına yaklaşıyor” başlığını kullanan banka, kur korumalı mevduata da değindi ve bu ürünün kuru frenlemek için yeterli olmayacağını öne sürdü.

Erken seçim öngörüsü!

Unicredit, söz konusu raporunda Türkiye’de olası erken seçim senaryolarına da yer verdi.

Seçimlerin normal tarihinde, yani 18 Haziran 2023'te düzenlenmesini öngören banka, Erdoğan'ın ekonomik önlemlerle oy oranını artırmaya çalıştığını, ittifak ortakları AKP ile MHP'nin seçim kanunu değiştirmek istediğini ve bu durumda seçimin değişiklikten en az bir yıl sonra yapılabileceğine vurgu yaptı.

Ayrıca, banka, hükümetin oy oranının anketlerde düşmesi ve AKP ile MHP ittifakının bozulması durumunda 2022'nin ikinci yarısında erken seçime gidilebileceğini öngördü.