image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BBC'de yayımlanan HARDTalk programında Rojava’daki operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Rusya, Şam ve Ankara arasında mesajları iletiyor. Eğer Rusya, YPG unsurlarını Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa, buna karşı çıkmayız" sözlerini dile getirdi.

Serekaniye ve Gre Spî’yi kast eden bakan, "İki büyük kent temizlendi" dedi.

Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu, uluslararası hukuk ve anlaşmalar ile Birleşmiş Milletler kararlarının operasyonlar için hukuki zemini oluşturduğunu savundu. 

Çavuşoğlu, Rusya'nın kendilerine, "PKK veya YPG'nin sınırın karşı tarafında olmayacağı sözü verdiğini" dile getirdi. 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ülkeyi birleştiremeyeceğini düşündüklerini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Astana süreci garantörü olarak diğer taraflarla da görüşüyoruz. Rusya ve İran rejimin garantörü, biz ise muhalefetin garantörüyüz. Anayasa Komitesinin Cenevre'de çalışmalarına başlaması çok önemli.”

Bakan Çavuşoğlu son olarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Kapıları açarız' söyleminin bir tehdit olmadığını, yerinden edilmiş insanları rızaları dahilinde güvenli bölgeye nakletmeleri gerektiğini dile getirdi.