image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  ABD Başkanı Joe Biden’ın Senato’ya gönderdiği ve Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarına tepki gösterdiği mektubu hakkında açıklama yaptı.

Söz konusu mektuba tepki gösteren Çavuşoğlu, "Amerikan yönetimi Kongre'ye mektup yollarken ya da Amerikan halkına bilgi verirken doğruyu söylemiyor” dedi.

Tepkisini “Bu mektup kopyala yapıştır bir mektup olmuş” diyerek dile getiren Çavuşoğlu, “PKK ile YPG arasında hiçbir farkın olmadığını çok iyi biliyorlar. Bu terör örgütüne çok iyi destek veriyorlar. Bu ABD kanunlarına göre suç. Burada bulunma amacının da DEAŞ ile mücadele olmadığını biliyoruz. DEAŞ ile mücadele eden dünyadaki tek ordu bizim ordumuz” ifadesini kullandı.

ABD’nin Türkiye’yi suçlamak yerine kendi yanlış politikalarından vazgeçmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Ayrıca Amerikan halkına da kongresine de daha dürüst davransın" dedi.

Biden: Türkiye’nin operasyonları IŞİD’i yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor

ABD Başkanı Joe Biden Suriye’ye yönelik Ulusal Acil Durum halini bir yıl daha uzatma kararının yer aldığı mektubunda Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonları hakkında önemli bir uyarıda bulunmuştu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye acil durumun bir yıl daha uzatılmasını öngören kararı hakkında bir mektup gönderen Biden, “Türkiye hükümetinin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, IŞİD’i yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor” dedi.

Biden Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye gönderdiği ve söz konusu kararıyla ilgili gerekçelerini açıkladığı mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’deki ve Suriye’yle ilişkili durumlar, özellikle de Türkiye hükümetinin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, IŞİD’i yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor, sivilleri tehlikeye atıyor. Bölgede barış, güvenlik ve istikrarı zedeleme tehdidi barındırıyor. Bu eylemler ABD’nin dış politikasına karşı alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmayı sürdürüyor.”