image

PeyamaKurd - 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye yönetimi ile bir görüşme yapıldığını ifade etti.

Dünya gündemine değinen Çavuşoğlu, Suriye ile son dönemdeki ilişkilere değinerek, Suriye ile istihbaratlar arası görüşmenin yeniden başladığını dile getirdi.

"Muhalefetle Suriye'deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım"

Çavuşoğlu buradaki açıklamalarında, Suriye'de güçlü bir yönetimin olması gerektiğini belirterek şu sözlere yer verdi:

“Suriye'nin bölünmesini engellemek için Suriye'de güçlü bir yönetimin olması lazım. Topraklarının her köşesine hakim olabilecek irade ancak birlik beraberlikle olur. Muhalefetle Suriye'deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım.

Aksi takdirde kalıcı barış olmaz. Rejim de var muhalefet de var. 11 yılı geçti. Birçok insan öldü. Birçok insan ülkesini terk etti. Bu insanlar dönmeli. Ateşkes olmadan kimse inşa konusunda yardım etmiyor. Türkiye olarak biz elimizden geleni yaparız ama tüm bunların öbeğinde ateşkes. Bunun için de çalışmalarımızı hızlandıracağız."

"Türkiye olarak destek vereceğiz" mesajı!

Suriye'de güçlü bir yönetimin gerekli olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu buradaki açıklamalarında, Suriye ile istihbaratlar arası görüşmeni tekrar başladığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda böyle bir temas söz konusu değil. Sonuçta uzun zamandır Putin ve Rus yetkililer 'sizi Rejimle görüştürelim' dediler. Bir ara istihbaratlar arasında bir görüşme olmuştu. Şimdi tekrar başladı. Bu görüşmelerde önemli konular ele alınıyor.

Belgrad'da diğer bakanlarla sohbet ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla kısa bir sohbetim oldu. Teröristlerin temizlenmesi lazım. Muhalif olan Suriyelilerle Rejim arasında bir barışın gerekli olduğunu ve Türkiye olarak destek vereceğimizi her zaman söylüyoruz.

Bölücü terör örgütlerine karşı verilecek mücadeleyi de biz destekleriz. Suriye topraklarında gözümüz yok. Ama Suriye'de birlik beraberlik olmazsa Suriye bölünebilir. Bunu engelleyebilmek için Suriye'de güçlü bir yönetim lazım. Onun dışında herhangi bir temas olmadı.”