image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümeti arasında varılan Şengal anlaşması hakkında açıklama yaptı.

MSB Basın Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Deniz Yarbay Şebnem Aktop tarafından yapılan bilgilendirme toplantısında Aktop, Erbil ile Bağdat arasında imzalanan anlaşmayı desteklediklerini açıkladı.

Şengal Anlaşması’nı yakinen takip ettiklerini vurgulayan Şentop, “Sincar (Şengal) Merkezi Irak Hükümeti ve Irak Kuzeyi Bölgesel Yönetimi  (Kürdistan Bölgesi) arasında Sincar'da kamu düzeni ve istikrarın yeniden tesisi maksadıyla 9 Ekim tarihinde imzalanan anlaşmayı ve bu çerçevedeki çabaları destekliyoruz. Gelişmeleri yakinen takip ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Erbil ile Bağdat arasında geçen Ekim ayında imzalanan anlaşma çerçevesinde Irak Federal Polisi’ne bağlı 3 tugay geçtiğimiz günlerde Şengal’e yerleşmişti.

Bağdat hükümetine bağlı bu gücün Suriye ve Irak sınırları üzerindeki 80 km’lik hatta yerleşmesi ve ardından tamamı Şengallilerden oluşan 2 bin 500 kişilik yerel polis gücünün oluşturulması hedefleniyor.