image

PeyamaKurd- Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden Rojava’ya karşı yapılacak olası operasyon hakkında detaylı açıklamalarda bulunuldu. Yapılan açıklamada, Türkiye’nin operasyon için kimseden izin almayacağı yönünde mesajlar verildi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bloomberg ile yaptığı mülakatta, gündeme dair konuları değerlendirdi.

İbrahim Kalın, Rojava'ya yönelik Türkiye'nin olası bir harekatına dair önemli açıklamalarda bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim Suriye’deki perspektifimiz, öncelikle BM’nin 2254 sayılı kararı bağlamında siyasi müzakere sürecinin devam etmesi, anayasa komisyonunun çalışmalarını tamamlaması. Fakat maalesef sahadaki gelişmeler bunun tersi yönünde oldu. İdlib bölgesinde biz 4 milyona yakın nüfusun güvenliğini sağlıyoruz, bir taraftan da terör tehdidi ile mücadelemiz devam ediyor.

O yüzden de Cumhurbaşkanımız yeni bir askeri harekatın her an olabileceğini söyledi. Bunun için de biz kimseden izin alacak değiliz. Kimseye bir takvim açıklamak zorunda değiliz. Ama kendi güvenlik risklerimizle ilgili değerlendirmemiz bağlamında böyle bir operasyon her an yapılabilir.”

ABD’nin taziye mesajını değerlendirdi

Birkaç gün bir saldırıda hayatını kaybeden Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı ile ilgili CENTCOM'un bir taziye mesajı yayımlamasına da yorum yapan Kalın,

"Bu yapılanı en şiddetli şekilde kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu, terörle mücadele ve NATO ittifakı bağlamında asla kabul edilecek bir şey değil. Türkiye’yi açık olarak hedef gösteren, düşman belleyen PKK’nın oradaki kolluk gücü olan oradaki kişileri hangi gerekçeyle olursa olsun korumak, kollamak, romantize etmek, taziye yayımlamak, onlarla birlik beraberlik ve dayanışma mesajı vermek asla kabul edilebilir şeyler değil.

Bizim için Türkiye’yi hedef alan her tür terör tehdidi açık hedeftir. Kim olduğu önemli değil, bizim güvenliğimizi tehlikeye sokan her tür unsur, bizim için açık ve meşru hedeftir.” ifadelerini kullandı.