image

PeyamaKurd – Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini ayrı ayrı değerlendirebileceklerini fakat buna önce NATO ve ilgili ülkelerin karar vermesi gerektiğini bildirdi.

Çavuşoğlu, Ankara’da Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ile bir araya geldi.

Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine dair açıklamalar yaptı.

Söz konusu açıklamada Çavuşoğlu, "Biz Türkiye olarak NATO'nun genişlemesine karşı değiliz. Sorunlu olan ülke ile daha az sorunlu ülke arasında ayrım yapmak bana göre adaletli bir tutum olur. Cumhurbaşkanımız da Finlandiya konusunda ayrı bir değerlendirmemiz olabilir dedi" sözlerini dile getirdi.

Çavuşoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

 "Finlandiya ve İsveç ile kategorik olarak sorunumuz yok, onların güvenlik endişelerine anlıyoruz ama Türkiye'nin endişelerinin karşılanması gerekiyor. Finlandiya tarafında bizim için olumlu gelişmeler yaşandı." 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik olumlu sinyal vermiş ve son günlerde İsveç ile yaşanan gerilime atıfta bulunarak, “Biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım” demişti.