image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlerde normalleşmeye gidileceğini dile getiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan yeni tedbirlere değindi. 

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Dünyanın tamamıyla birlikte ülkemizi de etkileyen Kovid-19 salgınında önemli bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyoruz. Yeni hasta sayımız artık binli rakamlarla ifade edilir hale geldi. İyileşen hasta sayısı katlanarak artıyor" sözlerine yer verdi. 

“Kademe kademe başlatacağız” 

Erdoğan salgına yönelik alınacak tedbirlere yönelik, “65 yaş üstü ile 20 yaş altı sokağa çıkma sınırlaması salgının yayılmasını büyük oranda engelledi” diyerek şu ifadeleri kullandı: 

“İlaç ve aşı geliştirme çalışmalarını sürdürüyoruz. Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Ancak ülkemizde hiçbir şey eskiden bildiğimiz normal düzene dönmeyecektir, dönemeyecektir. Normale döneceğiz ancak bu yeni bir normal olacaktır.” 

65 yaş üstü ve 20 yaş altı için yeni karar 

“Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına yayarak normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız” diyen Erdoğan, “İlk müjdemiz; 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve dört saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz” dedi. 

“65 yaş üstüne sokağa çıkma günlerinden birinde 4 saat yürüyüş hakkı” tanıdıklarını belirten Erdoğan, “İlk uygulama 10 Mayıs'ta yapılacak. 11:00 ile 15:00 arasında olacak. 0-14 yaş grubu hafta içinde 13 Mayıs Çarşamba günü, 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkartılabilecek. 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs Cuma günü yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkıp hava alıp dinlenebilecek” sözlerine yer verdi. 

Ayırca Erdoğan, “Maske satışı fiyat sınırıyla serbest” diyerek, “Bu geceden itibaren 31 ile giriş çıkış sınırlamasını 7 ilimiz için bitiriyoruz. Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya. Her hafta gelişmelere göre karar vereceğiz. Diğer 24 ilimizdeki giriş çıkış yasağı 14 gün boyunca uzatılmıştır” dedi.