image

PeyamaKurd - Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen, 'Afganistan'daki İnsani Duruma İlişkin' İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı sonrası basın açıklamasında bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ermenistan'a bazı havayollarının uçuş talepleri vardı, bunların bir kısmını da karşılayacağız" ifadesini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, basın açıklamasında Azerbaycan ile Ermenistan'ın Brüksel'de bir araya geldiğini ifade ederek şu sözlere yer verdi:

"Moskova'da bakan yardımcıları düzeyinde 3+2 toplantısı gerçekleştirildi. Gürcistan katılmadı ama bir sonraki toplantıyı Türkiye'de düzenlemeyi düşünüyoruz ve Gürcistan'ın da o toplantıya katılacağına inanıyoruz. O toplantılar ve son gelişmeler ışığında görüş alışverişinde ve bilgi paylaşımında bulunduk (Azerbaycan mevkidaşı Bayramov ile ikili görüşme kapsamında). Mecliste Ermenistan'la doğrudan temasa geçmek için bir özel temsilci atayacağımızı söylemiştik. Ermenistan da özel temsilcisini atadı."

Çavuşoğlu, açıklamasında Ermenistan'a bazı havayollarının uçuş taleplerinin var olduğunu dile getirerek,, “Bazı havayollarının uçuş talepleri vardı, bunların bir kısmını da karşılayacağız. Bunları da istişare ettik. Özellikle Güney Kafkasya'da Azerbaycan'la birlikte istişare ediyoruz, birlikte karar alıyoruz" dedi.