image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, merakla beklenen Erdoğan-Biden görüşmesi hakkında açıklama yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’li yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda söz ABD Başkanı Joe Biden ile yapılacak görüşmenin Roma’da değil Glasgow’da gerçekleşeceği ihtimali üzerinde durmuştu. Fakat İbrahim Kalın yaptığı açıklamada, görüşmenin G20 Zirvesi’nin düzenleneceği Roma’da yapılabileceğini söyledi.

"Erdoğan-Biden görüşmesi Roma'da da olabilir, netleşecek" diyen Kalın, katıldığı programda G20 Zirvesi’nde, “Sürdürülebilir kalkınma, salgın sonrası ekonominin nasıl tanzime edileceği, kadın istihdamı, gençlik istihdamı, uluslararası piyasadaki likidite sorunu, aşı meselesi, üretimi, herkesin aşıya erişimi” gibi konuların ele alınacağını belirtti.

Kalın 10 büyükelçinin iş insanı Kavala açıklamasının ardından başlayan krize ilişkin ise, “Biz nasıl uyuyorsak aynı şeyleri o büyükelçilerden beklemek de hakkımız. Muhatap başkanlar bu konuyu açarsa, Cumhurbaşkanımız da gereken cevabı verecektir” diye konuştu.

Kalın, Erdoğan-Biden görüşmesi hakkında ise “1-2 gün içinde daha buradayız. Burada görüşme olacak. Görüşme burada olabilir, Birleşik Krallık’ta olabilir. Netleşmek üzere o da. Önemli bir görüşme tabi ki. Küresel birçok konu var, Afganistan’dan Libya’ya, Suriye’den Kafkaslar’a, ikili ilişkiler var, savunma sanayi var… Ve diğer çok başlıklı ele alacaklar” ifadelerini kullandı.