image

PeyamaKurd - Coronavirüse ilişkin Ankara’da gerçekleşen Bilim Kurulu toplantının ardından açıklamada bulunan Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu anda pozitif çıkan yeni vakalarımız var ancak henüz analiz edilmekte olan numunelerimiz mevcut” ifadesini kullandı. 

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında coronavirüsle alakalı laboratuvar sayısını 16'ya çıkaracaklarını, hızlı sonuç veren kiti bütün illere vereceklerini dile getirdi. 

“Türkiye, Laboratuvar sayısını 16'ya çıkarıyor” 

Basına açıklamada bulunan Koca şu sözlere yer verdi: 

“-Sağduyulu olmalı, akılla hareket etmeliyiz. Türkiye’deki tablo diğer ülkelerdeki tablo ile özdeş değildir. Artık pozitif vakalardan çok kaybedilen hasta sayıları duyuruluyor. Düşmanımızı iyi tanıyoruz. Sağlık alt yapımız hızlı ve yaygın. Sıkı tedbirlerle bu sorunu aşacağız. 

- Bugünler elbette böyle gitmeyecek. Normal hayatımıza döneceğiz. 

- Laboratuvar sayımızı 16'ya çıkaracağız. Ayrıca hızlı sonuç veren kiti ülkenin tüm illerine böleceğiz, hızlı sonuç verecek. Yani test daha hızlı yapılacak. 

- 184 SABİM Hattı sayesinde mümkün olduğu kadar halkımızın evlerinden çıkmamalarını istemiş olacağız. 

-Pozitif çıkan yeni vakalarımız var, ancak henüz analiz edilmekte olan numunelerimiz mevcut. Bu akşam toplam vaka sayısını açıklayacağım. Gece 12'den önce açıklamış olurum. 

-Şu anda coronavirüs dolayısıyla herhangi bir can kaybı olmadı. Ama olmayacağı anlamına gelmez, solunum sıkıntısı çeken hastalarımız var.”