image

PeyamaKurd - ABD-Türkiye ilişkilerinde CAATSA yaptırımları ve Rojava'daki gelişmelere değinen Çavuşoğlu, "Müttefiğimiz ABD'den de bu konuda hassasiyet bekliyoruz" mesajında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantıları kapsamında ABD'de bulunan Çavuşoğlu, New York'taki temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosluğu'na geçerek, burada ABD-Türkiye ilişkilerine değindi.

"CAATSA yaptırımları bizleri rahatsız ediyor"

ABD ile ilişkilerde sorunlar da olduğunu anımsatan Çavuşoğlu şu sözlere yer verdi:

"PKK/PYD'ye maalesef ABD halen Rojava'da destek veriyor. ve onların bölücü ajandasına destek veriyorlar aslında ama bu terör örgütü de son zamanlarda saldırılarını arttırdı.

FETÖ'nün buradaki mevcudiyeti, diğer taraftan CAATSA yaptırımları da bizleri rahatsız eden konular. Aslında bunların hepsi bizim için ulusal güvenlik meselesi, müttefiğimiz ABD'den de bu konuda hassasiyet bekliyoruz, bizim hassasiyetlerimizi anlamasını bekliyoruz."

Çavuşoğlu, ABD ile ilişkilerin köklü bir geçmişe sahip olduğuna işaret ederek, "100 milyar dolar ticaret hacmi hedefimizi koyduğumuz zaman birçok kişi için hayaldi ama anlık ticaret hacmimize baktığımız zaman ki ABD şu an bizim en çok ikinci ihracat yaptığımız ülke, bu hedefe çok öyle uzun bir sürede değil bir 7-8 sene içinde ulaşabiliriz" ifadesini kulandı.