image

PeyamaKurd - Türkiye İletişim Başkanlığı, Roma’daki Erdoğan-Biden görüşmesi hakkında açıklama yaptı.

İletişim Başkanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede" ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre, ikili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı olarak atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı.

Görüşmede, iki liderin "Türkiye-ABD ilişkilerini daha güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında" bulunduğu ve bu doğrultuda "ortak bir mekanizma kurulması" konusunda mutabık kaldı.

Beyaz Saray: Biden S-400 endişelerini dile getirdi

Öte yandan Biden ve Erdoğan'ın görüşmesine dair Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın görüşmede "ABD'nin Türkiye'nin Rus S-400 füze sistemine sahip olması konusundaki endişelerine dikkat çektiği" belirtildi.

Türkiye'nin Afganistan'daki NATO misyonuna yaklaşık yirmi yıldır yaptığı katkılardan dolayı Biden'ın görüşmede takdirini dile getirdiği belirtilen açıklamada "Liderler, Suriye'deki siyasi süreci, ihtiyaç sahibi Afganlara insani yardımın ulaştırılmasını, Libya'daki seçimleri, Doğu Akdeniz'deki durumu ve Güney Kafkasya'daki diplomatik çabaları ele aldı" denildi.