image

PeyamaKurd- Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, ABD’nin S-400 sistemlerinin alımı ile ilgili Türkiye’ye Haziran ayı başına kadar süre tanıdığı iddialarına yönelik, “Bize resmi olarak böyle bir şeyin intikal etmesi söz konusu değil” ifadelerini kullandı. 

Kıran, “Bugün Kongre’de kabul edilen karar tasarısı ile beraber, ABD’de S-400 hava savunma sisteminin farklı bir mecrada tartışıldığını üzülerek gözlemliyoruz” diye konuştu.

Kıran, “Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması durumunda nasıl bir yol izleyeceğine” ilişkin bir soruya yanıt vererek, Türkiye'nin varsayımlarla hareket etmeyeceğini ve program içinde aktif çalışmalarına devam ettiğini söyledi. 

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin, "Türkiye’nin 30 kilometre derinliğinde Suriye’de bir güvenli bölge talebinde bulunduğunu fakat ABD’nin bunu henüz kabul etmediğine” yönelik açıklamasına ilişkin de konuşan Kıran, “Şu an askeri yetkililerimiz bu konuyu müzakere ediyorlar ancak 20 mil (32 km) bizim için üzerinde tartışma olmayan bir konu. 

Bizim mutabık kaldığımız bir konu. Hatta bunun dahi zamanla yetersiz olacağını söyleyebiliriz ama başlangıç olarak bu 20 milde iki ülkenin mutabık kaldığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.