image

PeyamaKurd - Türkiye ile Almanya’nın ikili diyalog mekanizmalarını canlandırma konusunda mutabık kaldıklarını dile getiren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi toplantıları ile diğer alanlardaki toplantıları gerçekleştireceklerini ifade etti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndaki ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, verimli toplantılar gerçekleştirdiklerini belirterek, görüşmelerde ikili ilişkiler başta olmak üzere Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri ve bölgesel konuları ele aldıklarını vurguladı.

İkili ilişkilerde mutabık kalındı

İkili ilişkilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen geriye gitmediğini, kendisinin mevkidaşı Maas ile ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan Angela Merkel ile arasında sıkı diyalog ve dostluk olduğunu belirten Çavuşoğlu, ilişkilerin bu sayede her alanda iyiye gittiğini belirtti.

Basın açıklamasında, “Diğer taraftan önümüzdeki süreçte Almanya ile ikili diyalog mekanizmalarımızı canlandırma konusunda mutabık kaldık" diyen Çavuşoğlu, "Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) toplantıları ve diğer alanlardaki toplantıları gerçekleştireceğiz. Özellikle değişik alanlardaki iş birliğimizi güçlendirmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Türkiye-AB ilişkileri ele alındı

Çavuşoğlu, Maas ve heyetler arası görüşmelerinde Türkiye-AB ilişkilerini de enine boyuna ele aldıklarını dile getirerek şu açıklamada bulundu:

“Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde son zamanlarda pozitif bir atmosfer var. Özellikle aralık zirvesinden çıkan sonuç bizi tamamen tatmin etmese de biz bunu olumlu bir sinyal olarak aldığımız için biz de karşılık verdik, olumlu adımlar atmaya başladık.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Avrupa Birliği ile ilgili yaptığı açıklamalar, bizim de yaptığımız açıklama ve çalışmalar, Avrupa'dan da karşılıklı olarak olumlu adımlar ve söylemlerin gelmesi sayesinde daha pozitif bir atmosfer içindeyiz.”