image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan konuşmalarında, ekonomik gelişmeler, hayat pahalılığı ve sığınmacı krizi başta olmak üzere yurttan ve dünyadan birçok konuya değildi.

"Fırsatçılıktan kaynaklanan fiyat artışları hukuki değil"

Erdoğan, Temmuz ayında yapılacak enflasyon artışları ile dar gelirli vatandaşların alım gücünün yükseltileceğini de bildirdi. 

Stokçuluk ve fahiş fiyatlara değinen Erdoğan, "Enerji fiyatlarında 10 kata varan artışlar ürün maliyelerinde de artışa neden oldu. Açgözlülük ve fırsatçılıktan kaynaklanan fiyat artışları hukuki değil, ahlaki meseledir. Stokçuluk ve fiyatları etkileme suçu ile ilgili cezaları yükseltiyoruz" sözlerine yer verdi.

"Ukraynalı sayısı 100 bine yaklaştı"

Sığınmacı krizine de değinen Erdoğan şu sözlere yer verdi:

"Sınır dışı edilen Suriyeli sayısı 20 bini, diğer ülke vatandaşlarından ise 21 bini geçmiştir. Afganistan başta olmak üzere istikrarsızlığın yaşandığı her yerde benzer tablolar ortaya çıkmıştır. Ülkemize gelen Ukraynalı sayısı 100 bine yaklaştı. Sığınmacı sorunu tüm dünyanın meselesidir"